NytNews article
SitemapPrint
17-06-2011

Nye kurser for udenlandske medarbejdere i Danmark

C3 Consulting tilbyder nu to nye kurser i dansk kulturtræning, der fokuserer på hhv. at arbejde og bo i Danmark.

Konkurrencen om højt specialiseret arbejdskraft er i dag global, og mange danske virksomheder prioriterer allerede rekruttering og fastholdelse af udenlandske videnmedarbejdere højt.

Men selvom en udenlandsk medarbejder har de bedste kvalifikationer, bliver udstationeringen til Danmark ikke automatisk en succes. For hvordan skal den udenlandske medarbejder, der er vant til en hierarkisk ledelsesstil og klart definerede arbejdsopgaver, håndtere sin danske leders uklare forventninger? Og hvordan skal den medfølgende ægtefælle komme i gang med at opbygge et nyt netværk, når naboen siger høfligt ja tak til middagsinvitationen, men aldrig inviterer igen?

En god start i Danmark er en forudsætning for, at såvel medarbejderen som virksomheden får det optimale udbytte af opholdet. Derfor tilbyder C3 Consulting nu to nye kurser målrettet danske virksomheders udenlandske medarbejdere, der fokuserer på hhv. at arbejde og bo i Danmark.

Knæk koden på den danske arbejdsplads

C3 Consultings kursus i dansk arbejdskultur hjælper de udenlandske medarbejdere med at knække koden på den danske arbejdsplads. For hvad betyder det egentlig, at der skal arbejdes i teams? Hvad forventes der, når man deltager på et møde? Og hvor er alle de danske kolleger egentlig henne efter kl. 16?

Kurset skræddersyes til den enkelte virksomhed og medarbejdergruppe, og kan også omfatte en intro til virksomhedens egen kultur og værdier.

Træningen er relevant både for medarbejdere, der skal arbejde i Danmark i en årrække, og for internationale kolleger, der kommer på kortere ophold i virksomheden. Vi kan fx tilrettelægge en halv dags workshop for en gruppe kolleger fra jeres udenlandske datterselskab, der kommer på nogle få måneders træningsophold, så de får det optimale udbytte af træningen. Eller vi kan lave et flerdages forløb for udenlandske nøglemedarbejdere, som virksomheden ønsker at fastholde i Danmark i en længere periode.

Under alle omstændigheder styrker kurset kommunikation og samarbejde i virksomheden på tværs af kulturforskelle – også på længere sigt, fx når udenlandske medarbejdere efter opholdet i Danmark vender tilbage til de udenlandske datterselskaber.

Læs mere

Familiens trivsel er afgørende

Selvom den udenlandske medarbejder er kommet godt i gang på den danske arbejdsplads, kan det være en stor udfordring for den medfølgende familie at falde til i Danmark. Faktisk er mistrivsel hos den medfølgende familie en af de vigtigste årsager til, at en udstationering bliver afbrudt før tid – iflg. en undersøgelse blandt expats i Østjylland fra 2009 angiver 44% af de medfølgende partnere problemer med social integration som en grund til at forlade Danmark (rapporten ”Insight & Influence, On Sustaining International Talent”).

C3 Consultings indstationeringsforløb har derfor fokus på, hvordan såvel medarbejder som evt. medfølgende partner og børn får den bedst mulige hverdag i Danmark.

Forløbet tilrettelægges med udgangspunkt i den enkelte medarbejder og/eller families behov, og kan fx komme ind på, hvordan det danske samfund fungerer, hvordan hele familien får opbygget et socialt netværk, og hvilke karrieremæssige muligheder der er for den medfølgende partner.

Desuden kan forløbet hjælpe den udstationerede medarbejder og partneren med at afstemme personlige og fælles mål for opholdet i Danmark.

Læs mere

Vil du vide mere?

 

 
 

Velkommen til C3 Consultings nye praktikant

Vi byder hermed velkommen til vores nye praktikant Mette Olesen, der er tilknyttet C3 Consulting de næste 6 måneder.

Ny kundecase: Udstationering til Brasilien

Sales Manager Andreas Kolind fra Grundfos fortæller her om, hvordan C3 Consulting har spillet en vigtig rolle i...

Interview med Annette Dahl i Århus Stiftstidende

Århus Stiftstidendes erhvervstillæg PRO bragte i juli et længere interview med direktør for C3 Consulting Annette Dahl.

Business relationships and power distance in Hungary

A highly skilled workforce and comparatively high productivity has made Hungary a popular target for foreign investment, and in C3 Consulting we see a growing demand for Hungarian cultural training. Below, our Hungary...

Web: Jyskweb.dk | Grafik: Sandahls.net 
C3 Consulting ApS | Mølleparken 2 | DK-8723 Løsning | M: +45 6017 0817 | kontakt(at)c3consulting.dk | Cvr: 3226 6282 | Bank: 3627 4806149470